Home / برق صنعتی / آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش اول)
برق صنعتی

آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش اول)

هر کدوم از ما وقتی اسم برق رو می شنویم ناخودآگاه میریم سمت لوازم منزل و یا برقی که در همه ی خونه های امروزی وجود داره. اما این تنها بخش بسیار کوچکی از دنیای بزرگ و عظیم برق هستش.

اما اگر بخوایم بهتر به قضیه نگاه کنیم می بینیم که امروزه همه ی بخش های زندگی انسان با برق احاطه شده و انسان بدون وجود نیروی برق شاید مدت بسیار کمی دوام بیاورد.

برق صنعتی یا برق قدرت یکی از شاخه های رشته برق می باشد که قصد داریم نگاهی اجمالی به بخش های مختلف اون داشته باشیم و ابزارهای مورد استفاده در این شاخه رو جهت اشنایی دوستان رشته الکترونیک و سایر علاقه مندان معرفی کنیم.

هدف های رفتاری این آموزش ها به صورت زیر می باشد:
– آشنایی با تجهیزات و قطعات مورد استفاده در صنعت
– آشنایی با نحوه عملکرد و قرارگیری قطعات در مدارات صنعتی
– اصول کار و موارد لازم جهت ساخت تابلوهای برق
– مقایسه ی اجمالی ابزارهای موجود و مزایا و معایب هر کدام

وقتی شخصا برای بار اول خواستم وارد دنیای برق صنعتی بشم با دنیایی از سوالات مواجه بودم. بعد از مدت ها مطالعه و انجام کارهایی در این زمینه، تونستم با ابزارهایی اشنا بشم که در پیشبرد پروژه هام بسیار سودمند بودن. بر همین اساس تصمیم گرفتم جهت آشنایی دوستانی که در رشته برق و شاخه الکترونیک درس خوندن آموزش هایی رو قرار بدم تا شاید کمکی باشه و بتونه دید بازتری از کارهای صنعتی رو بهشون بده.

در این آموزش ها سعی خواهد شد به ترتیب از تابلو برق و ابزارهای مورد نیاز سیم کشی شروع کنیم و قطعاتی که برای انجام پروژه ها در این حیطه نیاز هست رو بشناسیم.

وقتی قراره در مکانی صنعتی تابلو برقی قرار بگیره یعنی نیاز هست یک سری از وسایل و تجهیزات برق  صنعتی با کمک این بخش کنترل بشن و در اختیار کاربران باشن. حالا این کنترل می تونه یک راه اندازی دستی ساده باشه و یا نه بلکه به صورت یک سیستم اتوماسیون پیشرفته و کاملا هوشمند کنترل بشه.

در هر تابلوبرقی با توجه به نیاز محیط، قطعات و ابزارهایی استفاده میشن که به تشریح اونها می پردازیم.

🖊 ریل و انواع آن

⚡️ ریل چیست(DIN Rail )؟ جهت نصب تجهیزات برق صنعتی در تابلوهای برق از ریل استفاده می شود. شکل ۱

⚡️ انواع ریل
📍ریل نوع C: این نوع ریل جهت قرار دادن بست های کابل در پایین تابلو استفاده می شود. استفاده از بست های کابل باعث می شود تا وزن کابل بر روی ترمینال ها و کلیدها نباشد.

📍ریل نوع G: این مدل برای ترمینال های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت.

📍ریل نوع TH یا ۳۵ میلیمتری یا مینیاتوری: در حال حاضر تمامی تجهیزات با استفاده از این مدل ریل قابل استفاده هستند. همچنین با استفاده از ابزارهای موجود قراردادن زاویه برای ریل ها می توان از همین مدل و بدون استفاده از ریل نوع C برای بستن ترمینال ها و بست های کابل استفاده کرد.

شکل ۲ مربوط به انواع ریل می باشد.
شکل شماره ۳ مربوط به پایه ریل جهت زاویه دادن به ریل.

ریل و انواع آن

🖊 آشنایی با داکت

⚡️ داکت چیست(Wiring Duct)؟ داکت یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابلها از ان استفاده می شود. از انجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های مسقف صورت می گیرد.
داکت ها معمولا در سایزهای استاندارد تولید می شوند و از طریق اندازه عرضی شناسایی می شوند.

⚡️ از انواع داکت ها میشه به ساده، شیاردار، پارتیشن دار و قرنیزی اشاره کرد که در تابلوهای برق عموما مدل شیاردار استفاده میشه. شکل ۱ انواع مختلف داکت رو نمایش میده.

یک نوع داکت جدید هم در سایت های خارجی مشاهده میشه که شخصا از نزدیک ندیدم. در این مدل داکت و ریل ترکیب شده(یعنی میشه ریل رو سوار بر داکت کرد) (DIN rail wiring duct)و باعث میشه فضای بسیار کمتری در تابلو اشغال بشه. شکل ۲ این نوع داکت و تفاوت اون رو با مدل معمولی نمایش میده.

داکت و انواع آن

🖊 آشنایی با سیم و کابل

⚡️تعریف کابل
📍اصولا هر نوع هادی که بتواند جریان برق رو از داخلش خودش عبور بده و توسط موادی از محیط اطراف خود عایق شده باشه، به طوری که ولتاژ روی سطح عایق نسبت به زمین برابر صفر و در روی سطح سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ فازی باشد، کابل نامیده می شود.

🌟 در تابلوهای برق عموما سیم کشی ما به سه بخش تقسیم میشه.
📍 بخش اول مربوط به ورود برق اصلی(سه فاز) با جریان بالا که توسط شینه های مسی تفکیک و وارد فیوز اصلی میشن تا برای انتقال به بخش های مورد نیاز دارای حفاظت باشه.
📍 بخش دوم مربوط به کابل کشی به مصرف کننده ها هستش که طبق یک سری پارامتر کابل مورد نیاز انتخاب میشه.(پارامترها در زیر توضیح داده خواهد شد.)
📍 بخش سوم هم مربوط به سیم کشی بخش فرمان هستش که در این قسمت جریان بسیار پایین هستش و سیم مورد استفاده در این بخش بین ۰٫۵ تا ۱ انتخاب می گردد. منظور از بخش فرمان سیم کشی بوبین های تحریک کنتاکتورها، چراغ های سیگنال و شستی ها و کلیدهای ورودی می باشد.

🌟پارامترهای مهم در انتخاب کابل
– جریان مورد نیاز بارو میزان تحمل کابل در برابر جریان عبوری
– ولتاژ نامی کابل
– افت ولتاژ مجاز
– بار اتصال کوتاه مجاز
– شرایط محیطی

🌟نحوه استخراج اطلاعات از روی کابل ها
📍 در استاندارد آلمانی که در ایران معمول شده است ساختمان کابل ها با حروف الفبا مشخص می شود.
در این روش حرف اول جنس هادی را مشخص می کند، N علامت مس و NA علامت آلومینیوم است.
حرف دوم عایق سیم ها را مشخص می‌کند. Y علامت پلاستیک و G علامت لاستیک است و در صورتی که حرفی وجود نداشته باشد عایق کاغذی مورد نظر است.
قسمت بعد معین کننده نوع غلاف. Y غلاف پلاستیکی، K غلاف سربی و KL غلاف آلومینیومی است.
قسمت بعد مشخص کننده نوع ذره است b مشخص کننده سیم های فولادی و b معین کننده سیم فولاد گالوانیزه است.
بالاخره قسمت آخر جنس روپوش خارجی را مشخص می‌کند و در آن A معین کننده ی الیاف گیاهی (جوت) می باشد.

نحوه استخراج اطلاعات کابل ها

Check Also

مدولاسیون عرض پالس

مدولاسیون عرض پالس (PWM) و کنترل موتور DC

راه های مختلفی برای کنترل سرعت موتور DC وجود دارد اما یک روش بسیار ساده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com