Home / برق صنعتی / آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش دوم)
برق صنعتی

آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش دوم)

برق صنعتی یا برق قدرت یکی از شاخه های رشته برق می باشد که قصد داریم نگاهی اجمالی به بخش های مختلف اون داشته باشیم و ابزارهای مورد استفاده در این شاخه رو جهت اشنایی دوستان رشته الکترونیک و سایر علاقه مندان معرفی کنیم.

هدف های رفتاری این آموزش ها به صورت زیر می باشد:
– آشنایی با تجهیزات و قطعات مورد استفاده در صنعت
– آشنایی با نحوه عملکرد و قرارگیری قطعات در مدارات صنعتی
– اصول کار و موارد لازم جهت ساخت تابلوهای برق
– مقایسه ی اجمالی ابزارهای موجود و مزایا و معایب هر کدام

🖊 لوازم و تجهیزات سیم کشی و کابل کشی برق صنعتی

🌟 قیچی کابل بری
– برای بریدن کابل ها و هادی های مسی و آلومینیومی استفاده می شود. برای کابل های با قطر کم از قیچی و کابل بر دستی و برای قطرهای بزرگ از قیچی های هیدرولیکی، پنوماتیکی و یا الکترومکانیکی استفاده می شود. شکل ۱ چند نمونه قیچی را نمایش می دهد.

🌟وسیله روکش برداری کابل
– این وسیله دارای دستگیره ای است که یک تیغ برش و یک غلتک روی آن قرار دارد. هنگام روکش برداری کابل، غلتک در پپشت کابل قرار می گیرد و با کشیدن آن روی کابل عایق کابل برداشته می شود.

🌟 کابل شوها(سر سیم ها)
– برا اتصالات جداشدنی سیم ها، از فیش یا سر سیم های مخصوص استفاده می کنند. سرسیم ها با توجه به سطح مقطع سیم در اندازه های مختلف ساخته می شوند و با لحیم کاری یا توسط دستگاه پرس مخصوص (پرس های کابل شو)با هادی محکم می شوند. از انواع کابل شوها می توان به پرسی، لحیمی، پیچی و منگنه ای اشاره کرد. شکل ۲

🌟بست کابل
– در کابل کشی های روی دیوار از بست کابل استفاده می شود. برای انتخاب بست های مختلف لازم است نکات زیر رعایت شود:
۱- اندازه قطر خارجی کابل
۲- نوع کابل کشی با توجه به عوامل مکانیکی، حرارتی و شیمیایی اثرگذار روی کابل
۳- نوع کابل کشی از نظر قابل دید و یا غیز قابل دید بوددن
۴- امکان بستن ساده کابل
۵- قیمت مناسب نصب

شکل ۳ چند نوع بست رو نمایش میده.
دقت کنید که برای بستن کابل ها به هم و دادن نظم ترتیب به اونها در قسمت های مختلف بست های دیگه ای هم هستن که به صورت پلاستیکی یا فلزی در بازار وجود دارن و به بست های کمربندی شناخته می شوند. شکل ۴

 

ابزار سیم کشی

 

🖊بررسی انواع کلیدها و شستی ها در برق صنعتی

🌟 شستی ها
📍شستی ها از جمله وسایل فرمان هستند که تحریک آنها به وسیله دست انجام می گیرد و در انواع مختلف و برای کاربردهای متفاوت طراحی می شوند.
⚡️ شستی هایی که پس از تحریک دو کنتاکت وصل را قطع می کنند شستی استاپ، و شستی هایی که پس از تحریک دو کنتاکت قطع را وصل می کنند شستی استارت نامیده می شوند. شستی هایی که هردو عمل را در یمک زمان اجرا می کنند به شستی استارت استاپ دوبل معروف اند. شکل ۱ چند نمونه شستی را نمایش می دهد.

🌟 کلید اهرمی(تیغه ای)
📍کلید اهرمی ساده ترین نوع کلید بوده که به وسیله یک اهرم به تیغه های متحرک کلید نیرو وارد می شود. و آن ها را به کنتاکت های ثابت که طرف منبع تغذیه قرار گرفته وصل می کند. کنتاکت های ثابت متصل شده به تیغه ها طرف مصرف کننده قرار می گیرد. در برخی از این کلیدها فیوز نیز تعبیه شده است. از این کلیدها بیشتر در مدارهای جریان کم با تعداد دفعات قطع و وصل کمتر استفاده می گردد.
امروزه ازاین کلیدها به خاطر پایین بودن طول عمر و حفاظت الکتریکی و … کمتر استفاده می گردد و به جای آن ها از کلید گردان بیشتر استفاده می گردد. تنها مزیت کلیدهای اهرمی هزینه کمتر آن ها می باشد. شکل ۲ نمونه ای از این کلید را نمایش می دهد.

🌟 کلید غلتکی
📍کلیدهای غلتکی از یک استوانه عایق تشکیل شده است که توسط دسته کلید حول یک محور به حرکت در می آید. بر روی استوانه عایق نوارهای هادی جهت اتصال کنتاکت ها به یکدیگر در هر طبقه در محل های مناسب تعبیه شده است.
با گردش استوانه عایق به وسیله نیروی مکانیکی حول محور اصلی نوارهای هادی کنتاکت های ثابت کلید را به یکدیگر متصل و عمل قطع و وصل و تغییر حالت کلید انجام می شود.
در این گونه کلیدها به علت ساییدگی دایمی که بین نوارهای هادی و کنتاکت های ثابت به وجود می آید، کلید ها به سرعت مستهلک شده و گاهی عمل اتصال به طور کامل انجام نمی شود.
این کلید نسبت به کلید اهرمی سرعت قطع و وصل بالا و طول عمر بیشتری دارد. شکل ۳ نمونه ای از این کلید را نمایش می دهد.

🌟 کلید زبانه ای
📍کلیدهای زبانه ای کاربرد زیادی در صنعت داشته و در زمینه های مختلف صنعت برق از جمله، قطع و وصل برق سه فاز و تک فاز در تابلوهای برق قبل از فیوز، راه اندازی الکتروموتورها، تغییر جهت گردش الکتروموتورها، اندازه گیری انرژی الکتریکی ( تغییر ارتباط الکتریکی بین شبکه و دستگاه اندازه گیری) اندازه گیری جریان و ولتاژ، و … به کار می رود.

ساختمان ساده، طول عمر بیشتر، سرعت قطع و وصل بالا و قطع و وصل همزمان کنتاکت ها، از مزایای این کلید نسبت به کلیدهای اهرمی و غلتکی می باشد. به این کلیدها در صنعت کلید گردان و یا کلید سلکتوری هم می گویند. ساختمان داخلی این کلیدها مطابق شکل زیر از قسمت های مختلف تشکیل شده است.

۱_ اهرم: باعث انتقال نیروی مکانیکی به کلید می شود.
۲_ صفحه عایق زبانه دار: توسط اهرم، حول محور خود در جهت چپ یا راست گردش می کند.
۳_ کنتاکت های متحرک: دارای دو پلاتین از آلیاژ نقره (جهت کاهش مقاومت سطح کنتاکت ها) هستند و بر روی تکیه گاه سوار شده و توسط فحه زبانه دار باعث جابجایی آن و در نتیجه قطع و وصل کنتاکت های ثابت می گردد.
۴_ کنتاکت های ثابت: هرکدام از کنتاکت های ثابت دارای یک پلاتین و پیچ اتصال می باشد که بر روی بدنه عایق کاید به صورت ثابت قرار گرفته اند. و برای وصل سیم های ورودی و خروجی استفاده می شود.
۵_ فنر: فنر باعث قطع و وصل سریع و همزمان کنتاکت های کلید در اثر نروی مقاوم که بر تکیه گاه های کنتاکت های متحرک وارد می کند، می گردد.
۶_ بدنه کلید: بدنه کلید از چندین صفحه که روی هم چیده شده و توسط پیچ و مهره محکم شده اند تشکیل می گردد و تعداد صفحات کلید با توجه به تعداد کنتاکت های ثابت انتخاب می گردد و در هر صفحه مطابق شکل زیر چهار کنتاکت ثابت و ودو کنتاکت متحرک وجود دارد. شکل ۴ نمونه ای از این کلید را نمایش می دهد.

منبع: الکترونیک ۹۸

انواع کلیدها و شستی ها

 

🖊 نحوه اتصالات و نامگذاری تیغه ی تجهیزات برق صنعتی
🌟 هر وسیله ای که در مدار کنترل مورد استفاده قرار می گیرد، کنتاکت های آن به وسیله حروف و اعداد مشخص می شود. بنابراین روش عددگذاری آن ها باید مورد توجه قرار گیرد.
به طور کلی وسایل به دو دسته تقسیم می شوند:
📍 الف: وسایل دستی و مکانیکی
📍ب : وسایل اتوماتیکی

⚡️ الف: وسایل دستی و مکانیکی
📍 کلیه وسایلی که با دست و یا به صورت مکانیکی فرمان می گیرند مانند شستی های استارت و استاپ، میکروسویچ ها و … با حروف مشخص می شوند. برای کنتاکت های بسته این وسایل از اعداد ۱ و ۲ و برای کنتاکت های باز از اعداد ۳ و ۴ استفاده می شود. هرگاه از یک نوع وسیله به تعداد زیاد استفاده شود، به حروف مشخص کننده وسیله اندیس عددی می دهیم.

⚡️ب: وسایل اتوماتیکی
📍آن تعداد از کنتاکت های کنتاکتورها که در مدار قدرت به کار می روند، با اعداد تک رقمی مشخص می شوند. بدین صورت که ورودی تیغه ها با اعداد ۱، ۳ و ۵ و خروجی آن ها با اعداد ۲، ۴ و ۶ نمایش داده می شوند. کنتاکت های فرمان کنتاکتور به دو روش مشخص می شوند. در هر دو روش کنتاکت های فرمان با اعداد دو رقمی مشخص می شوند. شکل ۱
در روش اول عدد سمت چپ معرف چندمین کنتاکت کنتاکترو است و رقم سمت راست اگر ۱و۲ باشدبه معنی بسته بودن و اگر ۳و۴ باشد به معنای باز بودن است. اعداد کنتاکت در این روش به دنبال هم و به صورت سری نوشته می شوند. در روش دوم کنتاکت های باز و بسته، دسته بندی می شوند و جداگانه شماره می گیرند و همچنین مدار قدرت بی متال ، مثل کنتاکتورها با اعداد تک رقمی مشخص می شوند.

*نکته: در اموزش های بعدی به طور مفصل در مورد کنتاکتور و بی متال توضیح داده خواهد شد.

 

نامگذاری تیغه

 

Check Also

برق صنعتی

آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش چهارم-بی متال)

در این بخش توضیحاتی در مورد رله ی حرارتی یا بی متال ارائه می شود. ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com