Home / برق صنعتی / آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش چهارم-بی متال)
برق صنعتی

آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش چهارم-بی متال)

در این بخش توضیحاتی در مورد رله ی حرارتی یا بی متال ارائه می شود.

دستگاه های الکتریکی را باید در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی حفاظت کرد. یکی از راه های حفاظت موتورهای الکتریکی استفاده از رله حرارتی و رله مغناطیسی است.
رله ی حرارتی موتور را در مقابل اضافه بار (جریان کشی بیش از حد) حفاظت می کند. دلیل این حفاظت چیست و مزایا و معایب استفاده از رله حرارتی را در ادامه بررسی می کنیم.
اصول ساختمان رله های حرارتی استفاده از دو فلز دارای ضریب انبساط طولی مختلف است.

این دو فلز در حالت گرم به وسیله غلتک پرس و به صورت یک تکه دیده می شوند. از اتصال این دو فلز به همدیگر یک بی متال تشکلی می شود. در اثر عبور جریان، هر دو فلز گرم و طول آنها افزایش پیدا می کند و چون ازدیاد طول یکی از فلزات از دیگری بیشتر است، از این رو دو فلز با هم خم می شوند. این حرکت به طور مستقیم و یا به وسیله اهرم هایی به یک کنتاکت منتقل می شود و مدار را قطع یا وصل می کند.
موتورهای الکریکی در لحظه راه اندازی اولیه جریانی چند برابر جریان نامی خود را از شبکه می کشند. این جریان لحظه ای بوده و بعد از چند لحظه جریان کشی به حد نامی میرسد. یک موتور اب(دینام اب) را در نظر بگیرید. این موتور وظیفه پمپاژ اب چاه رو بر عهده داره و زمانی که در حد قابل قبول اب وجود داشته باشه و به موتور فشاری وارد نشه جریان از حد نامی تجاوز نخواهد کرد، اما اگر به هر دلیلی اعم از گیر کردن موتور و یا اعمال باری بیشتر از حد انتظار موتور، جریان کشی افزایش پیدا کرده و باعث خرابی موتور می شود. برای حل این مشکل از رله حرارتی استفاده می شود تا اگرجریان کشی از حد تعیین شد بیشتر شد سریعا تغذیه موتور  قطع گردد.
اما مورد بعدی اینکه اگر اب چاه تمام شود و موتور بدون بار روشن باشد این بار جریان کشی موتور از حد نامی کمتر شده که این مورد هم باعث اسیب دیدن موتور خواهد شد که در اینده در مورد راه حل این موضوع توضیحاتی ارائه می گردد.
رله های اضافه بار (بی متال) قابل تنظیم است و در مقابل اضافه بار از ۱٫۰۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی، موتور را قطع می کند در نمونه سه فاز آن رله حرارتی از سه پل قدرت برای عبور جریان اصلی مصرف کننده تشکیل شده و دارای دو کنتاکت فرمان است. یکی کنتاکت بسته جهت قطع مدار تغذیه کنتاکتور و دیگری کنتاکت باز که پس از عمل بی متال بسته می شود و برای اطلاع دادن از خطای حاصل در مدار مورد استفاده قرار می گیرد.
بعضی از مدل ها دارای کلیدی است که برای دو حالت دستی و اتوماتیک طراحی شده اند. در حالت دستی پس از عمل رله باید با دست آن را به حالت اول برگرداند اما در حالت اتوماتیک، رله پس از مدت زمانی معین به حالت اول باز می گردد.

منبع تصویر: وبسایت مدرسه تخصصی برق

منبع تصویر: الکترونیک ۹۸

Check Also

برق صنعتی

آشنایی با تجهیزات برق صنعتی(بخش سوم)

در این بخش از آموزش به معرفی کنتاکتور خواهیم پرداخت. کنتاکتور چیست؟ کنتاکتورها در واقع ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com