Home / مطالب علمی / پروژه های عملی / پروژه ساخت نشت یاب گاز LPG خانگی حرفه ای به همراه تلفن کننده

پروژه ساخت نشت یاب گاز LPG خانگی حرفه ای به همراه تلفن کننده

ساخت نشت یاب گاز LPG خانگی حرفه ای به همراه تلفن کننده

مقدمه

در جامعه امروزی هر روز مشاهده می شود که بر اثر بی احتیاطی افراد زیادی به دلیل نشت گازهای خانگی (LPG) جان خود را از دست می دهند.
این امر باعث شد تا اقدام به ساخت دستگاهی کنم (هر چند که نمونه هایی از آن در بازار وجود دارد ولی به دلیل نداشتن امکانات لازم، مورد استفاده واقع نمی شوند.) که خود قادر به تشخیص و انجام عمل درست در موقعیت زمانی صحیح است.

شرح عملکرد کلی دستگاه

این دستگاه شامل دو قسمت، که یکی فرستنده و دیگری گیرنده یا برد مادر می باشد تشکیل شده است. قسمت فرستنده در بالای سقف منزل نصب شده و قسمت مادربرد در مکان مورد نظر کاربر و با توجه با اینکه در قسمت مذکور دسترسی لازم به برق و خط تلفن موجود باشد نصب می گردد.
دلیل نصب فرستنده در سقف این است که گاز نشتی به دلیل کمبود وزن ابتدا به بالای سقف می رود و در صورت وجود سنسور مربوطه در بالاترین قسمت منزل می توان سریع ترین نتیجه را حاصل کرد.

حال به تشریح عملکرد اصلی دستگاه می پردازیم.
در این دستگاه با روشن کردن هر دو قسمت فرستنده و گیرنده بعد از چند لحظه با هم ارتباط برقرار کرده و فرستنده دیتای دریافتی از سنسور را با استفاده از ADC میکرو به اعداد دیجیتال تبدیل کرده و از طریق پروتکل uart به گیرنده ارسال می کند. ماژول های استفاده شده جهت ارسال و دریافت دیتا ماژول های ارزان قیمت HMR و HMT می باشند.
در قسمت گیرنده با دریافت دیتا، عملکرد لازم با توجه به مقدار گاز موجود در هوای منزل تشخیص داده شده و انجام می گیرد.
در قسمت گیرنده عملکرد در حالت های مختلف به شرح زیر است:
در وضعیتی که هیچ گازی در محیط احساس نشود بر روی صفحه نمایش پیغام عادی بودن هوا نمایش داده می شود و همه ی خروجی ها غیر فعال می باشند. همچنین دو led بر روی مادربرد وجود دارد که led سبز رنگ وضعیت عادی و led قرمز وضعیت غیر عادی را نمایش می دهد.
به محض تشخیص گاز توسط قسمت گیرنده و ارسال دیتای مبتنی بر وجود گاز در محیط ابتدا آلارم مدار (رله اول) به صدا در خواهد آمد و پیغام وجود مقدار جزئی گاز بر روی نمایشگر نمایان می شود. اگر مقدار گاز کم شود آلارم قطع شده و مدار به وضعیت عادی برمی گردد اما اگر مقدار نشت گاز همچنان افزایش یابد بعد از به صدا در آمدن زنگ دستگاه ، شیر گاز (رله دوم) را قطع خواهد کرد. حال بعد از قطع گاز اگر در منزل آتش سوزی پیش آمده باشد چون همچنان مقدار دود حاصل از آتش سوزی رو به افزایش خواهد بود، دستگاه به ۸ شماره دلخواه زنگ خواهد زد که بعد از تماس و با افزایش مجدد دود ، یک فن جهت تهویه هوا راه اندازی می شود.

حال به تشریح برنامه ی هر دو قسمت فرستنده و گیرنده می پردازیم.
فرستنده:
در برنامه فرستنده در ابتدا میکرو مورد استفاده معرفی شده سپس فرکانس کاری و نرخ انتقال دیتا یا باوودریت میکروکنترلر معرفی شده است.
در خطوط بعد پورت b.3 به عنوان خروجی جهت راه اندازی Led نشانگر عملکرد صحیح دستگاه پیکربندی شده و همچنین ADC تراشه جهت اسکن گاز موجود در محیط از طریق سنسور گاز MQ5 فعال سازی شده است.

در این جا توضیحات مختصری راجع به ADC و نحوه راه اندازی آن داده خواهد شد.

ADC چیست؟
گاهی نیاز است که یک کمیت بیرونی مانند دما، شدت نور و … اندازه گیری شود. جهت این کار از سنسورهای مربوطه استفاده می‌شود، سنسورها کمیت مورد نظر را به ولتاژ یا جریان تبدیل می‌کنند. ولتاژ تهیه شده توسط سنسور را می‌توان به یک ADC اعمال کرده و مقدار دیجیتال آن را تولید کنیم و این مقدار دیجیتال را با محاسبات ریاضی به عددی دسیمال جهت نمایش تبدیل کنیم.
ADCهای موجود در میکروکنترلرهای AVR، ۱۰ بیتی بوده و بنابراین می‌توانند اعداد بین ۰ تا ۱۰۲۳ را در خود ذخیره کنند. مثلا برای صفر ولت عدد صفر، برای پنج ولت عدد ۱۰۲۳ و برای ۲٫۵ ولت عدد ۵۱۱ را در خود ذخیره می‌کنند. برای کار با این قابلیت باید ابتدا مثل سایر امکانات پیکربندی آن را انجام داد.

ادامه مطلب را در فایل PDF کنار سایر اطلاعات موجود می توانید مطالعه کنید.

دانلود تمامی فایل های مورد نیاز

Check Also

مدولاسیون عرض پالس

مدولاسیون عرض پالس (PWM) و کنترل موتور DC

راه های مختلفی برای کنترل سرعت موتور DC وجود دارد اما یک روش بسیار ساده ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 7 =

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com