مدباس

معرفی سری اول برد واسط با پروتکل مدباس RTU

سلام خدمت همه دوستان عزیز
با توجه به نیاز صنعت و درخواست تعدادی از همکاران، بردهایی بر مبنای هسته های قدرتمند ST طراحی شده تا با کمک اون ها بتونید به راحتی بین تمام تجهیزات صنعتی دارای پروتکل مدباس ارتباط برقرار کنید.

توضیحاتی در مورد خود پروتکل مدباس

ModBus یک پروتکل ارتباطی است که اولین بار توسط شرکت MODICON در سال ۱۹۷۹ ایجاد و به بازار عرضه شد، پروتکل Modbus ( TM ترد مارک) شرکت اشنایدر الکتریک است، اما شرکت اشنایدر خصوصیات پروتکل را به نحوی ایجاد نموده که هر شخصی بصورت آزاد بتواند شبکه Modbus را اجرا نماید.

کاربرد اولیه آن در PLC بود اما به تدریج به عنوان یک استاندارد ارتباطی شناخته شد در حال حاضر Modbus بیشترین میزان اشتراک را با پروتکل Ethernet دارا می باشد، در همین راستا در سال ۱۹۹۰ پروتکل جدیدی شکل گرفت که ترکیبی از Modbus و Ethernet بود این پروتکل صنعتی جدید با نام Modbus TCP/IP به صنعت معرفی گردید

ModBus دارای سه نسخه اصلی است که ویژگیهای آنها با هم متفاوت هستند:
۱- ModBus RTU/ASCII که بصورت سریال روی RS485 و یا RS232 کار می کند
۲- ModBus TCP/IP که روی اترنت کار می کند
۳- ModBus Plus که بصورت Token Pass و با سرعت بالا طراحی شده است و یک باس انحصاری است.

ModBus RTU/ASCII:
این پروتکل بصورت Master/Slave کار می کند. یعنی همواره یک وسیله بعنوانMaster (فرمانده) و بقیه وسیله ها به عنوان Slave (فرمانبر) لحاظ می شوند. بدین صورت که هرگاه Master به یک دستگاه Slave با آدرس مخصوص خودش فرمانی ارسال می کند آنن دستگاه جواب را به Master برمیگرداند.
این پروتکل دارايRTU است که داده ها را از سطح فیلد دریافت و ضمن پردازش، آنها را به سطح نظارت ارسال می کند تا دستورالعمل کنترلی مناسب بر اساس داده هاي دریافتی، آلارم ها و رویدادها اتخاذ گردد MODBUS سریال از سرعت بالایی برخوردار بوده و بدون هر گونه Internal به تبادل اطلاعات می پردازد.
نکته: مد RTU که بعضا به آن ModBus-B بعنوان ModBus Binary گفته می شود مد اصلی است، مد ASCII که بعضا ModBus-A نیز گفته می شود برای برخی پیغام ها به کار می رود که این پیغامها طول شان دو برابر پیغام های RTU می باشد
این پروتکل از لایه های ۲،۱ و ۷ مدل OSI استفاده می کند و در لایه فیزیکی RS232/RS485 را به کار می برد.

منبع بخش بالا

توضیحات بیشتر رو در ویدیو زیر ملاحظه خواهید کرد.

برای خرید برد با پشتیبانی سایت تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.